Ludzkie życie i aktualne problemy w tle

O pięknie należy do bardziej pojemnych powieści. To historia rozpisana na sześciuset stronach, których przeczytanie zajmie nam sporo czasu. Jednakże jest to i lektura, która do samego końca zaskakuje i wywołuje w odbiorcy dużą dozę zróżnicowanych emocji

Zadie Smith to brytyjska pisarka znana jako autorka pełnoprawnych powieści oraz opowiadań. Na rynku literackim debiutowała tytułem Białe zęby – książka ta szybko przyniosła jej popularność, a skutkiem jej wydania było wiele nagród, które Smith otrzymała. Na tym jednak nie koniec. Każda kolejna pozycja sygnowana jej nazwiskiem reprezentowała sobą poziom, który nigdy nie schodził z pewnego pułapu. O pięknie jest jedną z najbardziej znanych powieści w repertuarze Zadie Smith, który przy tym została nominowana do Man Booker Award.

Długa, ale i zaskakująca lektura

O pięknie należy do bardziej pojemnych powieści. To historia rozpisana na sześciuset stronach, których przeczytanie zajmie nam sporo czasu. Jednakże jest to i lektura, która do samego końca zaskakuje i wywołuje w odbiorcy dużą dozę zróżnicowanych emocji. A o czym opowiada? O rodzinie Belsey’ów – jej głowę stanowi Howard Belsey (typowy przedstawiciel klasy średniej, wykładowca). Ten związany jest z Kiki (żywiołową czarnoskórą kobietą pracującą w służbie zdrowia). Ich małżeństwo przechodzi jednak kryzys i oboje zmagają się obecnie z jednym z trudniejszych okresów w swoim życiu. Howard i Kiki mają trójkę dzieci – każde z nich boryka się ze swoimi własnymi problemami, kryzysami i pierwszymi zawodami miłosnymi. Na pierwszy rzut oka pięknie przestawia obyczajową historię z pewnymi komplikacjami w tle – i taką pozycją po części też jest. Przy tym jednak, Zadie Smith niesłychanie celnie punktuje wszelkie przywary ludzkie, które są nam samym tak dobrze znane.

Powieść z dystansem

Próżno szukać w O pięknie wartkiej i gnającej naprzód akcji – fabuła przewija się powoli, a do większości bohaterów mamy raczej ambiwalentny stosunek. Ci, popełniają błędy, mają swoje wady, często działają pod wpływem impulsu, co pozwala zachować nam wobec nich pewien bezpieczny dystans. Smith przedstawia nam historię ulepioną ze zwyczajnych, codziennych scen, jednak to wszystko jest jedynie pretekstem, aby przejść zgrabnie do innej pod względem ciężaru tematyki. Smith subtelnie wplata w poszczególnych fragmentach tematy rasizmu, równości, ksenofobii, a także samej pozycji społecznej. O pięknie jest lekturą całkiem angażującą, choć mogącą odrzucić niektórych czytelników swoim wolnym tempem.

O pięknie to:

  • powieść cenionej brytyjskiej autorki
  • historia o dużej rodzinie, która w dużej mierze skupia się na szarej codzienności, przemycając jednak pod nią wiele istotnych kwestii
  • długa lektura o nieśpiesznym tempie akcji
  • pozycja godna polecenia, szczególnie miłośnikom życiowych historii.
Book obraz autorstwa Racool_studio - www.freepik.com